Wybór zawodowej ścieżki już teraz jest kluczem do sukcesu.
Nie zawsze wiemy czym w tym wyborze się kierować.

Co chciałbym(abym) robić?

Wiele czynników decyduje o wyborze zawodu. Każdy chciałby mieć taki, w którym o pracę nietrudno, a i zarobki są wysokie. Jednakże należy również pamiętać, że musi on sprawiać przyjemność. Praca nielubiana, która bywa prawdziwym utrapieniem prowadzić może do poważnych problemów np. wypalenia zawodowego. Dlatego też zanim zabierzesz się za planowanie kariery zawodowej pomyśl co lubisz robić. Może sprawia Ci frajdę rozwiązywanie zadań matematycznych lub uczenie się języków? Wszystko to ma znaczenie. Na podstawie upodobań możesz stwierdzić, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Być może dzięki temu Twoja przyszła praca będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.

Co umiem robić?

Umiejętności oraz wiedza co lubię robić są bardzo ważne. Jednak nie zawsze to co sprawia Ci przyjemność wykonujesz dobrze. Dlatego też warto zastanowić się w czym tak na prawdę jesteś dobry. W jakiej dziedzinie jesteś ekspertem? Z jakiego przedmiotu masz same 5? A może jesteś świetny w czymś nie związanym ze szkołą? Każdy zawód wymaga określonych kompetencji i umiejętności. Bez nich nie będziesz w stanie go wykonywać. Wyobraź sobie akwizytora, który boi się odezwać do innych ludzi, albo informatyka nie umiejącego wykorzystać wszystkich funkcji komputera. To nie ma prawa się udać. Oczywiście niektóre braki można nadrobić. Nie ze wszystkimi jednak jest taka możliwość. Jesteś zagubiony i zdezorientowany? Nie potrafisz określić i zidentyfikować swoich zdolności? Nie martw się! testy predyspozycji i preferencji zawodowych- dostępne u doradcy zawodowego na pewno Ci pomogą. Dzięki nim odkryjesz swoje kompetencje, a także dowiesz się jaki zawód do Ciebie pasuje.

Co mówią inni?

Na nasze decyzje często wpływ maja inni ludzie. Na te związane z zawodową przyszłością również. Tych, których zdanie ma w tym przypadku duże znaczenie podzielić można na dwie grupy:

Eksperci

Dzięki swojej wiedzy są wiarygodni i mogą zwrócić uwagę na ważne fakty, o których wcześniej nie pomyślałeś. O rynku pracy wiedzą wszystko, a swoimi spostrzeżeniami i odkryciami dzielą się np. poprzez artykuły w prasie. Dzięki internetowym wydaniom wielu gazet do każdego z nich jest łatwy dostęp. Poczytaj więc na ten temat. Zacząć możesz od katalogu zawodów w naszym portalu, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Dowiedz się równeiż jakie branże i zawody są najbardziej prestiżowe i w jakich jest najwięcej miejsc pracy. Możesz również dzięki nim poznać profesje najbardziej oblegane, w związku z czym borykające się z dużym bezrobociem. Poza tym warto zajrzeć do rankingów pracodawców. Dowiesz się z nich, w której firmie warto pracować. Doskonałe dla niezdecydowanych są także targi pracy bądź targi edukacyjne, a także dni otwarte uczelni. Jeśli odbywają się jakieś w Twoim mieście koniecznie na nie się wybierz. Wiedza dzięki nim zdobyta jest bardzo przydatna przy podejmowaniu decyzji.

Bliscy

Oni też mają tu duże znaczenie. Twoi rodzice, dziadkowie, przyjaciele, znajomi. Znają Cię bardzo dobrze, wiedzą co dla Ciebie najlepsze. Zapytaj więc ich o radę. W jakim zawodzie widzieliby Twoją przyszłość? Jak podobają im się Twoje plany? Co o nich sądzą? Rozmowa taka może dać naprawdę duże efekty. Może ktoś słyszał o ciekawym kierunku studiów, zgodnym z Twoimi zainteresowaniami albo zawodzie, w którym praca może okazać się dla ciebie korzystna? Ich rady mogą okazać się bardzo przydatne. Pamiętaj również, że bliscy zawsze dbają o twoje dobro. Może wydaje ci się dzisiaj, że zupełnie bezsensownie Ci doradzają - nie bądź jednak negatywnie nastawiony na ich opinie a raczej obiektywnie wysłuchaj ich zdania a decyzję podejmij sam.